

Beküldte Dr. Gyúró Zoltán -
A téli nyugalmi időszakot követően a növénybarátok minél hamarabb szeretnék pozsgásnövényeiket tetszhalotti állapotukból felkelteni, hogy fejlődésükben, virágzásukban gyönyörködjenek. Miután jó pár növényszeretőnek nincs ideális helye a kaktuszok teleltetésére, azokat csak fényszegény, 0-15 °C-os helyiségben (kamra, pince, folyosó, stb.) tartják. A tavasz beköszöntével elkezdődik az új tenyészidőszak.
De pontosan mikor is, melyik napon? Lehet-e napra pontosan kijelenteni, hogy elő a ládákkal és növényeinkkel irány a szabad levegő.
A választ le is egyszerűsíthetjük, de kellően meg is bonyolíthatjuk.
Ebben segítségünkre vannak az interneten található meteorológiai oldalak, melyek előrejelzéseikkel, éghajlat leírásokkal, diagramokkal tájékoztatnak, informálnak.
Egyik ilyen kedvenc oldalam a https://weatherspark.com. A világon található repterek meteorológiai adatait közli érthető, könnyen emészthető grafikonokon. Megtekinthetjük például Magyarország reptereinek aktuális időjárását vagy böngészhetjük éghajlati jellemzőit. De gondolhatunk egyet és ripsz-ropsz elrepülünk Texasba vagy Argentínába és megnézzük, hogy milyen is az ottani időjárás és itt már növényeinkre is gondolva láthatjuk, elképzelhetjük, hogy milyen „hazai” éghajlati tényezőkkel találkoznának onnan származó kedvenceink.
Persze semmi sem olyan egyszerű, hiszen a közölt, hozzánk legközelebb eső éghajlati adatsor nincs köszönőviszonyban lakhelyünk éghajlati adatsoraival, ahhoz egy saját adatokat rögzítő meteorológiai állomás kellene.
Ennek illusztrálására tegnap 2015. március 10-én a Ferihegyen (Budapest külterület) -4 °C-ot mértek reggel 6 órakor, míg nálam, Budapest belterületén +4,7 °C minimum hőmérsékletet mértem, mindez a városi hősziget jelensége.
A tartósan kedvező időjárás mellett növényeink származási helye is meghatározza azt az optimális napot, amikor szabadba vihetjük őket. Más időpont az optimális egy Kubából származó vagy egy Arizonából származó növénynek.
A növényeinek nevét, így származását sem ismerő gyűjtőnek csak általánosságokban lehet tanácsot adni.
Egy átlagos, vegyes gyűjtemény, ami 0-5 °C-on telelt teljesen szárazon, az kivihető a szabadba (napfényhez szoktatás és teljes csapadékvédelem mellett), ha ugyanilyen hőmérsékleti tartományban mozog az aktuális időjárás.
Nézzük meg ez mikor következik be Budapesten, jobban mondva Ferihegyen!
A teleltető helyiség 0-5 °C hőmérséklet-tartomány tartott alsó értékére, 0 °C-ra nézzük az adatokat.
Minket most a minimum hőmérsékletek érdekelnek.
Ha az átlag minimum hőmérséklet 0 °C (merészeknek):
- Az átlag minimum hőmérséklet először március 7-én éri el a 0 °C-ot.
- Ezen a napon a 25%-os percentilis -3 °C, ami azt jelenti, hogy az ezen a napon mért hőmérsékleti értékek 25%-a -3°C-nál alacsonyabb.
- Megadják még a 10%-os percentilist is. Ez -5 °C, ami azt jelenti, hogy az ezen a napon mért hőmérsékleti értékek 10%-a alacsonyabb mint -5°C.
Ha bátrabbak vagyunk akkor az átlag minimum hőmérsékletet nézzük, ha óvatosabbak vagyunk, akkor a 10%-os percentilis érték szerint hozzuk meg döntésünket.
Mikor éri el a 0 °C-ot a 10%-os percentilis érték (óvatosabbaknak)?
- Április 4-én, tehát ezen a napon mért hőmérsékleti értékek 10%-a alacsonyabb mint 0 °C. Ez már kellően kis kockázat.
Ha egy kicsit bátrabbak vagyunk,
- akkor a 0 °C első 25%-os percentilise március 23-ra esik.
Ha meg abból indulunk ki, hogy jól teleltetett növényeink 1-2 °C-os mínuszt is kibírnak, akkor az óvatosabb hozzáállás szerinti -2 °C-os a 10%-os percentilis érték március 24-re esik.
A példa Ferihegy (Budapest külterület) éghajlati adatsorán alapul, amihez a lokális éghajlat módosító tényezőket is figyelembe véve ( városi hősziget jelensége) a kiköltöztetési dátumok még korábbiak lehetnek.
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges
Re: A teleltetés befejezésének optimális ideje (van ilyen...
#1199 | Dósa Béla | 2015. 03. 12. cs - 06:12 | Előzmény (nyitó bejegyzés)
Véleményem szerint,az előrejelzések figyelembe vételével talán a jövő héten óvatosan meg lehet kezdeni a kipakolást.
Kevesebb növénynél az esetleges hajnali fagy ellen lehet egy papír és fólia takarással hatékonyan védekezni.
A másik "veszedelem" a sötét helyről történő hirtelen kirakásnál a megégés,ebben az esetben ajánlott a fokozatos szoktatás vagy akinek módjában áll a legerősebb napsütéses órákban valamely ideiglenes árnyékolás biztosítása.
A teleltetés (kezdete és) befejezése ismert faj esetén
#1200 | Dr. Gyúró Zoltán | 2015. 03. 12. cs - 12:48 | Előzmény (nyitó bejegyzés)
Ha ismerjük növényünket, akkor utána tudunk nézni származási helyének.
Area: az adott taxont alkotó egyedek földrajzi elterjedési területe, mely lehet
A földrajzi elterjedési terület lehet nagyon nagy, ilyenkor segítségünkre lehet a származási hely szűkítésében a gyűjtés helyének ismerete.
Ha nem ismerjük a konkrét területet és kockáztatni se szeretnénk, akkor a teljes elterjedési terület legmelegebb téli hőmérsékleti viszonyaival bíró területének éghajlat jellemzőivel kell számolnunk.
Lássunk egy példát!
Carnegia gigantea
Hazája Arizona, Mexikó Sonora állama és Kalifornia délkeleti részének félsivatagos területe (forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/Saguaro).
Elterjedési területe: http://plants.usda.gov/core/profile?symbol=cagi10
Ebből az elterjedési területből kiválasztok egy délebbi repteret:
Bisbee-Douglas International Airport, Bisbee/Douglas, AZ, United States
A grafikont megnézve láthatjuk, hogy a leghidegebb idő január 1-jére esik:
Majd a Magyarországon hozzám legközelebb eső Ferihegy grafikonján megkeresem az ehhez hasonlító napokat:
A teleltetés vége (a legelső Bisbee/Douglas, AZ, United States január 1-jeihez hasonló hőmérsékleti értékekkel bíró nap):
február 28-a
A teleltetés kezdete (a legutolsó Bisbee/Douglas, AZ, United States január 1-jeihez hasonló hőmérsékleti értékekkel bíró nap):
december 7-a
Tehát a Carnegia gigantea növényünket december 7 és február 28-a között kell teleltetnünk. Az egyszerűsítés miatt a mikroklimatikus módosító hatásokkal nem foglalkoztam.