
Beküldte Garadnay Sándor -
Nem terveztem a Coryphanták felvitelét a fórumra, hisz csak néhány növényem van ebből a nemzetségből. De a róluk utóbb megjelent írások mégis arra késztetnek, hogy megnyissam fórumtémájukat abban bízva, hogy mások is csatlakoznak e népes nemzetség fajainak bemutatásához.
A Mammillariákkal rokonságban álló növényeket annak alapján sorolták külön nemzetségbe, hogy virágaikat a növekedési csúcs közelében hozzák. Genusnevük is e tulajdonságukra utal: „csúcson virágzó”. Ez két jellemzőt is ad nekik. Egyrészt az azonos fejlettségű növények korban hamarabb virágoznak mint a Mammillariak, hisz nekik a már jól beérett, „öregebb” axillakból tör elő a jól ismert virággyűrűjük. Másrészt a Coryphantak virágaik inkább nyár közepétől és aztán nyílnak, hisz azok a ’frissen’ fejlett axillákból törnek elő. Virágaik viszonylag nagyok, többnyire sárgák, de lehet fehér, rózsaszín, narancs, sőt piros is.
Növénytestük a mammák helyett leginkább legömbölyített halmokra osztott. Egy csoportjukra jellemző a halmok felső részén található hosszanti barázda. Sokuknál a növény csúcsi része, valamint az axillák - havas hegycsúcsokat utánzó - fehér gyapjasok, amik még vonzóbbá teszik ezeket a hálásan virágzó szép növényeket. Részletesebb megjelenésükről Varga Zoli első kézből tapasztalt élőhelyi leírásaiban itt olvashatunk.
Coryphantha cornifera - a dimorf gömbkaktusz
#894 | Garadnay Sándor | 2014. 08. 21. cs - 21:24 | Előzmény (nyitó bejegyzés)
E faj élőhelyi megjelenési formáival Varga Zoli figyelemre méltó leírásokat ad két helyen is a 1. Coryphanthak Mexikóban 2014 és a 2. Coryphantha? fórumtémában, ahol részletesen bemutatja a növényt és annak meghatározási problémáit. Érdekes, hogy e faj korábban két néven is szerepelt, attól függően, hogy van e középtövise (cornifera), vagy hiányzik (radians). Mivel minden más jellemzője azonos volt e két változatnak, ezért a cornifera név van ma érvényben. Zoli is foglalkozik a két tövisezettséggel, ő a területi elhatárolódást figyelte meg. Ugyanakkor a leírások megemlítik, hogy a radiális tövisű növények idősebb korban kifejleszthetik az 1-4 középtövisüket. Így egy növény egyszerre mindkét formát, a dimorfizmus jelenségét mutatja.
Az én itt bemutatott növényem virág nélküli képén is látható ez a kettősség. Ugyanakkor a nemzetségre jellemzően júliustól több hullámban is hozza nagy méretű, szép sárga virágait.